To 1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Erasmus +KA2

Χωρίς τίτλοΤο διάστημα από 19-23 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διακρατική συνάντηση στο Turku της Φινλανδίας, όπου οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν και στήριξαν δραστηριότητες που ενισχύουν την ανταλλαγή ορθών πρακτικών, τέθηκαν οι βάσεις του Προγράμματος, έγινε κατανομή των επιμέρους εργασιών, απαντήθηκαν ερωτήματα και ορίστηκαν οι επόμενες κινητικότητες μέχρι τον Μάιο 2016. Μεταξύ αυτών δόθηκε και η ευκαιρία να παρουσιαστεί η πόλη της Σητείας, το Σχολείο και να συζητηθούν κοινά θέματα εκπ/κού ενδιαφέροντος.

Η εμπειρία που αποκτήθηκε από την πρώτη συνάντηση έδειξε ότι έννοιες όπως «πολυφωνία, πολυεθνικότητα διαπολιτισμικότητα?, όταν εφαρμοστούν βοηθούν στο να παραμεριστούν τα χάσματα και οι προκαταλήψεις και συμβάλλουν στο άνοιγμα των οριζόντων στην εκπαίδευση.Χωρίς τίτλο