picture 1pmg

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Δεν  υπάρχουν πλήρη στοιχεία για την ακριβή χρονολογία ιδρύσεώς του σχολείου. Πιθανό έτος ίδρυσης του Ελληνικού Σχολείου Σητείας, όπως ονομαζόταν τότε και όπως προκύπτει και από σχετική βιβλιογραφία ήταν το 1871, ενώ ήδη λειτουργούσε όμοιο σχολείο στο Πισκοκέφαλο. Η Ενοριακή Επιτροπή της Αγίας Αικατερίνης είχε παραχωρήσει τμήμα του οικοπέδου της, στα βόρεια του ναού για την κατασκευή του 1ου Δημοτικού Σχολείου της πόλης. Σε φωτογραφίες της εποχής της δεκαετίας του 1910, εικονίζεται το κτίριο του Δημοτικού Σχολείου στη βορινή πλευρά του ναού.

Το 1ο Δ. Σχ. Σητείας προήλθε από τη συγχώνευση του 3/τάξιου αρρένων και 2/τάξιου θηλέων, που λειτουργούσαν επί Κρητικής Πολιτείας, στις 26-07-1929.

Το αρχικό όμως σχολικό κτίριο κατεδαφίστηκε για να καλύψει τη στέγαση των μαθητών της νέας Σητείας. Τα εγκαίνια του νέου πλέον σχολείου και το οποίο αποτελεί το σημερινό 1ο Δημοτικό Σχολείο της πόλης, έγιναν στις 15 Οκτωβρίου 1933. Το 1ο Δ. Σχ. έχει χαρακτηριστεί Ιστορικό Διατηρητέο Μνημείο με την αρ. ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/2615/43580/7-9-95 απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού (ΦΕΚ 818Β/95).